"Nie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż".

Użytkowanie diesla zimą

Samochody z silnikiem diesla mają bez wątpienie szereg licznych zalet. Mniejsze spalanie, większy moment obrotowy itd. Posiadają jednak również kilka wad, które szczególnie doskwierające stają się zimą, gdy temperatura znacznie spada poniżej zera. Z tego powodu konieczne stają się dodatki do paliw, które w znacznym stopniu niwelują powstałe niedogodności.

Wpływ temperatury na diesla

Do poprawnego funkcjonowania w niskim temperaturach, silniki diesla potrzebują mocnego i sprawnego akumulatora, poprawnie działającego rozrusznika, w dobrej kondycji świec żarowych i najważniejsze, dobrego jakościowo oleju napędowego.Od strony mechanicznej o samochód jest stosunkowo łatwo zadbać. Wszelkie zmiany jego funkcjonowania każdy kierowca potrafi z łatwością wyczuć i dzięki temu ma czas, aby w porę zareagować i udać się do mechanika na stosowne poprawki i naprawy. Tym czego nie da się wyczuć jest jakość tankowanego paliwa.

Wpływ paliwa na silnik diesla

Olej napędowy ma to do siebie, że w niskich temperaturach dochodzi w nim do wytrącenia się parafiny. W przypadku letniego paliwa, do tego procesu potrafi dojść już przy około 0°C. Obecne w oleju napędowym kryształki parafiny z łatwością zatykają filtr paliwa, co też skutecznie uniemożliwia prace silnika.Drugim problemem związanym z użytkowaniem diesla zimą jest uzupełnianie płynu AdBlue. Jest to swego rodzaju dodatek do paliwa, który wchodzi w układzie wydechowym w reakcję z tlenkami azotu, neutralizując ich zagrożenie dla atmosfery. Kłopot zaczyna się w przypadku uzupełnienia AdBlue zimą. Preparat ten jest wodnym roztworem mocznika, który ma to do siebie, że zamarza już przy około -11ºC, a zawarty w składzie mocznik tworzy kryształki, które po ponownym ogrzaniu nie znikają całkowicie, tworząc zupełnie inne stężenie AdBlue niż przed zamarznięciem.Odradzane jest zatem wożenie w bagażniku zapasu AdBlue i dolewanie go w razie potrzeby. Takie działanie może skutecznie unieruchomić nasz pojazd.

Jak użytkować diesla zimą?

Oprócz dbania o nienaganny stan techniczny silnika i układu zapłonowego, do bezproblemowego funkcjonować diesla zaleca się stosować dodatki do paliw.W celu niedopuszczenia do zatykania się filtra paliwa wytrąconą z paliwa parafiną, zaleca się używanie tzw. depresatora. Jest to dodatek do paliwa, który obniża temperaturę krzepnięcia oleju napędowego. Należy jednak pamiętać, że jest to środek prewencyjny i nie należy go stosować, gdy filtr został już zatkany.

Dodatki do oleju napędowego kupisz na Czarnepaliwo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.