"Nie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż".

Malowanie zacisków hamulcowych

Choć to niezwykle drobny szczegół, to bardzo cieszy oko. Chodzi tu o pomalowane na dowolny kolor zaciski hamulcowe. Warto jednak wiedzieć, na co w szczególności zwracać uwagę, przy malowaniu tej części konstrukcji auta.

Malowanie zacisku hamulcowego lakierem

Chcąc pomalować zaciski konieczna będzie specjalna farba do zacisków hamulcowych lub lakier. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, na jaki rodzaj środka do malowania się zdecydujemy, musi on przede wszystkim wykazywać się właściwościami termoodpornymi. Hamulce często bardzo się nagrzewają, dlatego też bardzo ważne jest, by wykorzystana do tego celu farba czy lakier nie łuszczyły się przy pierwszym nagrzaniu zacisków. Farba do malowania zacisków hamulcowych zdecydowanie najlepiej pokryje wybrane elementy, jeżeli zostaną one wcześniej, przed rozpoczęciem pracy zdemontowane. Dobrym pomysłem jest zdjęcie koła oraz bardzo dokładne oczyszczenie zacisku hamulcowego przy wykorzystaniu drucianej szczotki. Bardzo istotne jest również odtłuszczenie wszystkich elementów przed rozpoczęciem malowania. Do tego celu doskonała będzie benzyna ekstrakcyjna. Do malowania najlepszy będzie niewielki pędzel, koniecznie taki, który nie gubi włosia. Po podeschnięciu pierwszej warstwy farby, należy nałożyć drugą (do podniesienia walorów estetycznych malowania). Po wyschnięciu drugiej warstwy (najlepiej po upływie 24 godzin) można z powrotem dokręcić koło. W czasie malowania należy uważać, by nie zabrudzić elementów auta, które nie podlegają malowaniu, takich jak klocki czy tarcze hamulcowe.

A może farba w sprayu?

Malowanie zacisków przy wykorzystaniu farby w sprayu jest znacznie trudniejsze niż w przypadku tej tradycyjnej. W przypadku tego rodzaju środka malarskiego niemal nie ma możliwość przeprowadzenia malowania bez demontażu wszystkich części. Dokładnie tak samo jak w przypadku tradycyjnych farb, tak i przy tych w sprayu element musi zostać dokładnie oczyszczony oraz odtłuszczony. Dla efektów pracy bardzo dobrze jest, gdy farba do zacisków hamulcowych poza właściwościami termoodpornymi charakteryzowała się również właściwościami higroskopijnymi. Przy okazji malowania zacisków warto zadbać również o regenerację układu hamulcowego, aby zapewnić sobie nie tylko bardziej komfortową,ale przede wszystkim znacznie bezpieczniejszą jazdę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.