"Nie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż".

Wypadek drogowy i odszkodowanie we Włoszech

Podróżowanie samochodem ma wiele zalet, jednak wybierając ten środek lokomocji, trzeba liczyć się również z możliwością uczestniczenia w wypadku drogowym. Każdego roku w tego typu zdarzeniach, poza granicami kraju, uczestniczy wielu Polaków. Jednym z takich krajów są Włochy. Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku samochodowym, który miał miejsce we Włoszech?

Ubezpieczenie to podstawa

Jeżdżąc samochodem, na co dzień i podczas urlopu za granicą, należy pamiętać o wykupieniu polisy OC, która w przypadku spowodowania wypadku pokryje straty poniesione przez poszkodowanego. Wypadek samochodowy we Włoszech dla osoby nieznającej lokalnego prawa, języka ani zasad postępowania może być powodem wielu trudności i ogromnego stresu. Wykupiona polisa i wsparcie ubezpieczyciela pomogą przejść przez wszelkie niezbędne procedury.

Jak postępować w przypadku, gdy to my jesteśmy poszkodowanymi? Przede wszystkim do wypadku powinniśmy wezwać odpowiednie służby i spisać oświadczenia, które są podstawą do wszczęcia postępowania odszkodowawczego. Pamiętajmy też o tym, żeby nie podpisywać dokumentów, których treści nie rozumiemy. Oświadczenie powinno być sporządzone w dwóch językach, jeśli dwie strony zdarzenia nie posługują się tym samym. Gotowy formularz takiego oświadczenia można znaleźć w sieci. Wyjeżdżając za granicę, warto mieć taki wydruk przy sobie, a naprawę szkody wykonać w kraju, w którym wypadek miał miejsce.

Odszkodowanie za wypadek we Włoszech

Likwidacja szkody może być wykonana na miejscu, we Włoszech, bezpośrednio u ubezpieczyciela sprawcy wypadku i to rozwiązanie jest często polecane przez osoby zajmujące się tego typu zdarzeniami, ze względu na możliwość uzyskania wyższego odszkodowania. Drugim możliwym rozwiązaniem jest naprawa szkody u reprezentanta ubezpieczalni w Polsce. Decyzja należy do osoby poszkodowanej.

Odszkodowanie we Włoszech należy się poszkodowanym uczestnikom wypadku — kierowcom, pasażerom, a także pieszym i rowerzystom, jeśli miało miejsce potrącenie. Poszkodowani mogą wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie, które pokryje koszty, dochody utracone na skutek wypadku, inne straty oraz leczenie obrażeń. Okres przedawnienia tych roszczeń zależy od okoliczności. Standardowo wynosi on 2 lata, ale w określonych okolicznościach może zostać wydłużony do 5, a nawet 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.