Mkniesz autostradą wieczorową porą, deszcz mocno zacina, krople odgrywają smętną muzykę na szybach samochodu. Nagle mrok przed tobą rozświetla światło policyjnego koguta. Zostajesz zatrzymany do kontroli drogowej. To zawsze stresujący moment dla kierowcy. Czy nieodłącznym elementem musi być badanie alkomatem? Jeśli już do niego dochodzi to jak to wygląda w praktyce?
Alkomat policyjny i zasady jego użytkowania
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, artykułowanymi w ustawie z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, to właśnie alkomat policyjny jest podstawowym narzędziem do badania zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. uzyskany wynik jest zatem traktowany i respektowany jako dowód przed każdym sądem w Polsce.
Prawo nakłada też obowiązek poddania się takiemu badaniu przez kierowcę. W razie ewentualnej odmowy może zaistnieć potrzeba pobrania krwi do analizy. Alkomat policyjny nie powinien być używany do wyrywkowych kontroli (tylko w uzasadnionych przypadkach) na mocy przepisów ustawy z 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym. Tyle w kwestiach prawnych.
Zalety i wady użytkowania alkomatu
Nie da się ukryć, że to najprostszy sposób na sprawdzenie zawartości alkoholu. Pomiar taki daje zazwyczaj miarodajne wyniki, zwłaszcza gdy alkomaty policyjne są regularnie i zgodnie z zasadą obsługi kalibrowane. Wówczas badana jest zawartość alkoholu w samej krwi, mimo tego, że sprawdza się to poprzez stężenie w wydychanym powietrzu. Na dodatek jest to o wiele tańszy i szybszy sposób niż w wypadku wysyłania próbki krwi celem laboratoryjnej analizy.
Z drugiej jednak strony, warto pamiętać, że alkomat jest w stanie wykryć tylko zawartość alkoholu mierzoną w promilach. Nie ma możliwości by to badanie wychwyciło obecność innych środków odurzających, takich jak narkotyki. Bez odpowiedniej kalibracji urządzenie może się ponadto łatwo rozregulować i wskazywać błędne wyniki. Pomiar wykonany w wyjątkowo niskich temperaturach też może wykazać wątpliwe wartości, zwłaszcza w starszych modelach alkomatów.
Jak dokonać właściwego pomiaru?
Przede wszystkim pomiar taki nie powinien być dokonywany bezpośrednio po konsumpcji alkoholu. Wówczas łatwo o rozkalibrowanie urządzenia. Najdokładniejsze wyniki uzyskuje się po przynajmniej 30 minutach od spożycia. To samo odnosi się do palenia papierosów przed pomiarem – zwłaszcza w wypadku alkomatów z sensorem półprzewodnikowym.
Przed pomiarem dobrze również pozwolić kierowcy przepłukać usta wodą, a o tym niestety często policjanci zapominają.
Dodaj komentarz