Polska Policja ma do dyspozycji wiele gadżetów, przy pomocy której może zatrzymywać łamiących prawo obywateli. Choć w praktyce używane są niezwykle rzadko, każdy policjant musi wiedzieć, kiedy stosować określone metody zatrzymywania podejrzanych. Jedną z nich, gdy podejrzany porusza się samochodem, jest kolczatka drogowa.
Jak wygląda kolczatka drogowa?
Kolczatka drogowa to metalowa elastyczna listwa z wypustkami (kolcami), którą policjanci rozkładają na drodze w czasie pościgu. Może przyjąć obciążenie nawet do 12 t, więc sprawdzi się w każdych warunkach. Jej zadaniem jest przebicie opon w pojeździe i unieruchomienie go.
Jeśli kierowca nie zatrzymuje się po tym, jak otrzymywał sygnały dźwiękowe i inne ostrzeżenia ze strony policjantów, mogą oni użyć kolczatki drogowej. Choć nie dzieje się to często, gdy zostanie użyta, zawsze unieruchamia pojazd.
Kiedy policjant może użyć kolczatki drogowej?
Policjanci dysponują szczegółową instrukcją, która dotyczy tego, w jakich sytuacjach mogą użyć kolczatki. Osobą, która decyduje o tym, że należy sięgnąć po ten środek, jest dyżurny w danym regionie. Jeśli kilka niezależnych jednostek prowadzi pościg, decyzję podejmuje osoba dowodząca całą akcją.
Policjanci mogą zdecydować się na użycie kolczatki drogowej zawsze, gdy inne metody zatrzymania kierującego samochodem okażą się nieskuteczne. Poniekąd jest ona metodą ostateczną przed oddaniem strzałów.
Kolczatka nie może być stosowana w sytuacji, gdy uciekający podejrzany kieruje jednośladem. W dużej mierze podyktowane jest to bezpieczeństwem kierującego.
Co się dzieje po wjechaniu na kolczatkę drogową?
Kierowca, który przejedzie pojazdem po kolczatce drogowej, przebija opony. Na pewno zniszczeniu ulegają opony przednie. Jeśli kierowcy uda się wyhamować, może uratować opony na tylnej osi.
W praktyce jednak samochody, przed którymi policjanci rozstawiają kolczatki, są bardzo rozpędzone i kierowcy nie dość, że niszczą cztery koła, to jeszcze tracą panowanie nad kierownicą. Wszystko dlatego, że do przebicia opon dochodzi przy dużych prędkościach.
W Polsce kolczatki drogowej używa się niezwykle rzadko. Wynika to głównie z tego, że nasze drogi nie do końca pozwalają na spektakularne ucieczki samochodowe. O wiele częściej kolczatek używa się na parkingach i stacjach benzynowych.
Więcej informacji znajdziesz na stronie kolczatka drogowa.
Dodaj komentarz